Czyli o tym jak zadbać o nasz aparat wzroku w trakcie pracy przy komputerze /smartfonie oraz innych urządzeniach imitujących światło niebieskie.

Ponieważ nauka i technika idzie do przodu zarówno dzieci jak i dorośli muszą się zmierzyć z nowymi wyzwaniami ,którymi obdarowała ich nauka oraz do których zmusiła ich obecna sytuacja związana z epidemią(praca z domu, uczestnictwo w lekcjach online, stała praca z bliska).

Jest to dla naszych oczu bardzo dużym wyzwaniem ,dlatego też musimy pamiętać o ich stałej ochronie ,tak aby spełniały należycie swoją funkcję.

Z pracą przy komputerze wiąże się wiele czynników zagrożenia zdrowotnego, które pokrótce postaram się je Państwu przedstawić skupiając się głównie na narządzie wzroku.

Zaliczamy do nich :

Stres psychologiczny : odczuwane   ciągłe napięcie , które jest wynikiem łącznego oddziaływania wszystkich niedogodności związanych z pracą przy stanowisku komputerowym

Syndrom,, CVS ,,-jest to zespół problemów dotyczących oczu oraz widzenia. Wiąże się z pracą do bliży którą wykonuję się w trakcie korzystania z komputera, smartfonu ,tabletu  lub powiązanych czynności .

Objawy to między innymi :

  • Przemęczenie oczu, podrażnienia, syndrom suchego oka ,zapalenia spojówek,
  • Ciągłe wrażenie uczucia ciała obcego pod powiekami
  • Podwójne widzenie ,senność , apatia                                                                                                                                                                  
  • Pogorszenie koncentracji
  • Bóle głowy oraz pleców
  • Schorzenia oczu
  • Rozmazywanie się obrazu

Inne syndromy : SBS –Sick –Building Syndrom : odczuwamy  trudności w oddychaniu spowodowane ciągłym przebywaniem w pomieszczeniach klimatyzowanych , spotęgowane np.: zapachem tuszu lub tonera do drukarek

Syndrom RSI – jest to zespół urazów wynikających z chronicznego przeciążenia organizmu pracą statyczną

Do głównych objawów zaliczamy:

  • Przewlekłe bóle ramion
  • Ból przedramion
  • Ból nadgarstka oraz całej dłoni

Zatem sami Państwo mogą zauważyć, iż spędzanie nawet niewielkiej ilości godzin przy ekranach komputerów, telefonów itp. wywiera negatywny wpływ na nasze oczy  i cały organizm .Pojawia się pytanie w takim razie , jak pracować i jakie środki ostrożności można zastosować w celu poprawy kondycji wzroku????

Otóż z pomocą śpieszą nam złote zasady  których należy niezwłocznie przestrzegać:

*Stosowanie odpowiednich okularów z powłoką Blue Control ,neutralizującą niebieskie światło .Dzięki niej nasze oczy są wypoczęte i nawet po kilku godzinach pracy przy komputerze czujemy się komfortowo(https://www.youtube.com/watch?v=qWceG82uohM)

*Kontrole okulistyczne (raz w roku natomiast jeśli jest potrzeba to częstsze)

*Stosowanie kropli nawilżających co najmniej 6 x dziennie (np. Hylo gel,Hylo dual ,Hialeye duo itp…)

*Poprzez przeprowadzenie krótkich ćwiczeń rozluźniających mięśnie gałki ocznej , które prowadzą do relaksu i odpoczynku  oczu(o których opowiemy w oddzielnym artykule)

Pamiętaj! Podczas pracy przy monitorze zmniejsza się  liczba mrugnięć  do 1-2 na minutę (przy normalnym widzeniu powieki zamykają  się  20-25 razy na minutę).

Dypl ortoptystka Żaneta Żołądź